Sorularınızı Yanıtlıyoruz

Ad Soyad
E-Mail
Telefon
Mesaj

Bölüme Git:

Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

Lazer epilasyon uygulaması yapılırken kişinin durumuna göre seçilebilecek 4 adet lazer türü mevcuttur. Yapılacak epilasyon işleminin en iyi sonucu vermesi için işlem öncesinde kişiye en uygun lazer tipini seçmek son derece önemlidir. Doktor hangi lazer yönteminin seçileceğine kişinin vücudundaki tüy yapısını, tüy rengini ve cilt yapısını inceleyerek karar verir. Seçilen lazerlerin temel farkı aralarındaki dalga boyudur. Dalga boyu temel olarak lazerin deriye ve kıl köklerine ne oranda nüfuz edeceğini belirler. Günümüzde yaygın olarak kullanılan lazer epilasyon çeşitleri Ruby Lazer, Diode Lazer, Alexandrite Lazer ve Nd Yag Lazer olarak sıralanabilir.

Alexandrite Lazer: Günümüzde en sık kullanılan epilasyon çeşitlerinden birisi Alexandrite lazer epilasyonudur. Bu tipteki lazer epilasyon cihazlarının dalga boyutu 755 nm’dir. Bu tipteki cihazlar oldukça konforlu ve pratiktir. Lazerin yansıtıldığı baş kısmı oldukça büyük ve geniş olduğundan daha fazla bölgeye daha kısa sürede etki eder ve epilasyon yapılan bölgenin yakınındaki dokulara zarar vermez. Alexandrite lazer cihazları en büyük başarıyı açık ten rengine sahip kişilerde ve koyu renkli kıllarda gösterir. Kişiye uygulanan işlemden sonra tüyler anında yüzeyden uzaklaşır. Aynı zamanda içinde soğutucu özellik de barındırdığından kişi işlem esnasında ağrı hissetmez.

Alexandrite lazer birçok avantajına karşın koyu ten rengine sahip kişilere risk teşkil edebilir. Bunun sebebi vücuttaki melaninin alexandrite lazerden gelen ışınları güçlü şekilde tutmasıdır. Dolayısıyla bu yöntemin açık renkli ciltler dışında kullanılması doğru olmaz. Bunun yanında Alexandrite lazer yönteminin uygulanacağı bölge de önem teşkil etmektedir. Zira yüz bölgesinde kullanıldığında kimi zaman ters etkiye sahip olup tüylerin azalmasına değil artmasına sebep olabilir. Bunun yanında omuz, kol ve sırt bölgelerinde bu lazerin efektifliği pek yüksek değildir.

Diode Lazer: Diode lazer epilasyon cihazlarının dalga boyutu 810 nm’dir. Dalga boyu diğer lazer yöntemlerine kıyasla daha uzundur. Dolayısıyla bu tipteki lazer cihazları ten rengi koyu olan kişilerde de etkili sonuçlar verebilmektedir. Bununla birlikte diode lazer asıl olarak ince tüylerin ortadan kaldırılmasında oldukça etkili bir yöntemdir. Bu cihazın dalga boyu uzun olduğu için ciltte diğer lazer cihazlarına kıyasla daha derin bölgelere ulaşabilir. Bu özelliği sayesinde cildin derin bölgelerinde ve batık kılların bulunduğu bölgelerde başarılı sonuçlar verir. İşlem esnasında ağrıyı azaltmak amacıyla kişiye soğutucu jel uygulanır. Hem açık tenli hem de koyu tenli kişilere uygulanabilen bir lazer epilasyon yöntemidir.

Yasal Uyarı

Bu Sıkça Sorulan Sorular (SSS) bölümündeki sağlanan bilgiler yalnızca genel bilgi amaçlıdır. Bilgilerin güncel ve doğru olması için çaba göstermemize rağmen, içeriğin tamamını, doğruluğunu, güvenilirliğini, uygunluğunu veya mevcudiyetini garanti etmiyoruz. Bu bilgilere dayanma, bu nedenle tamamen kendi sorumluluğunuzdadır.

Diğer SSS’ler

Farklı konularda daha fazla sıkça sorulan soru ve cevapları keşfedin, ihtiyacınız olan bilgileri bulun.