Sorularınızı Yanıtlıyoruz

Ad Soyad
E-Mail
Telefon
Mesaj

Bölüme Git:

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanır?

Lazer epilasyon vücudun neredeyse her bölgesine uygulanabilir. Ancak epilasyonun yapıldığı bölgeye göre doğru cihaz seçimi yapmak çok önemlidir. Bunun yanında işlem esnasında göz bölgesinin lazer ışınlarıyla temas etmemesi gerekir. Bu sebeple riski azaltmak amacıyla hastaya özel gözlükler takılabilir. Göz çukuru ve kulak içi bölgeleri hariç vücudun geri kalan kısımları lazer epilasyon yapılmaya müsaittir. Lazer epilasyon yapılabilecek bölgeler aşağıda sıralanmıştır:

Göğüs Bölgesi Lazer Epilasyonu

Bu epilasyon bölgesi erkekler tarafından sıklıkla tercih edilir. Kişinin isteğine göre göğüs bölgesindeki tüylerin tamamı alınabilir ya da tüylerin sayısı azaltılarak seyreltilebilir. Göğüs bölgesinde kişinin ten rengine göre Alexandrite ya da Diode tipteki lazer cihazları kullanılabilir.

Bacak Bölgesi Lazer Epilasyonu

Kadınlar ve erkekler tarafından sıklıkla tercih edilen bir epilasyon bölgesidir. Üst bacak ve alt bacaktaki tüyler birlikte ya da ayrı ayrı yok edilebilir. Bacaktaki tüyler genelde geniş bir alanı kapladığından kişinin epilasyon yaptırması gereken seans sayısı diğer bölgelere göre daha fazla olabilir.

Genital Bölgeler Lazer Epilasyonu

Genital bölge epilasyonu istenmeyen tüylerden kurtulmak için son derece zararsız ve kolay bir yöntemdir. İşlem sırasında genital bölgeyle ilişkili herhangi bir doku veya organ hasar görmez. Bu bölgeye yapılan lazer epilasyonlar oldukça başarılı sonuçlar verir. Bölgedeki tüyler genellikle kalın ve koyu renkli olduğu için işlemin tamamlanması 5 – 6 seans sürebilmektedir.

Sırt Bölgesi Lazer Epilasyonu

Sırt bölgesinde lazer epilasyon uygulaması sıklıkla erkekler tarafından tercih edilir. Sırt bölgelerindeki kıllara sadece estetik sebeplerle değil aynı zamanda kıl dönmesi tehlikesinin engellenmesi amacıyla da lazer epilasyon yaptıran birçok kişi bulunmaktadır. Bunun yanında kişiler genellikle sırtlarındaki kılları kendi başlarına alamayacağından bu bölgede lazer epilasyon uygulamasının yapılması oldukça konforlu bir seçenek olacaktır. Sırtta yapılan epilasyon işlemlerinde genellikle derine inme yeteneği olan lazerler kullanılır. Bu sebeple sırt bölgesinde genellikle Diode tipi lazerler kullanılmaktadır. Diğer lazer türleri genellikle sırtta bulunan derin kıl köklerine ulaşamazlar.

Kol Bölgesi Lazer Epilasyonu

Kol bölgesine yapılan lazer epilasyonlar ortalama 10 seans civarı sürmektedir. Bu bölgedeki tüyler genellikle ince bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla Diode lazer kolda daha iyi sonuç vermektedir. Kol bölgesine lazer epilasyon yaptırmadan önce mevsim de dikkate alınmalıdır. İnsanların genellikle açık kollu kıyafetler giydiği yaz aylarında epilasyon yapılan bölge hassaslaşıp güneşe maruz kalacağından kişide olumsuz yan etkiler meydana gelebilir. Bu yüzden kol epilasyonu için genellikle kış mevsimi tercih edilmektedir.

Boyun Bölgesi Lazer Epilasyonu

Boyun bölgesi lazer epilasyon, ekseriyetle erkeklerin tercih ettiği bir uygulamadır. Zira boyun bölgesinde kıllanmaya bağlı olarak, kıl dönmesi ve sivilce oluşumu sıklıkla görülebilir. Aynı zamanda birey tıraş olurken jiletle veya makineyle cildini tahriş edip kanamaya sebebiyet verebilir. Bu sorunların çözümü için lazer epilasyon en etkili yöntemdir. Kişinin isteğine göre bölgedeki kıllar seyreltilebilir ya da tamamen yok edilebilir.

Ense Bölgesi Lazer Epilasyonu

Birçok kişi ense ve sırt bölgesindeki tüylenmeden rahatsızlık duymaktadır. Bu tüylenme genellikle erkeklerde görülse de kimi zaman kadınlarda da görülebilir. Ensedeki tüylerin çok ince olduğu durumlarda lazer yönteminin başarılı olma ihtimali azalır. Ense bölgesindeki tüyler erkeklerde kadınlara kıyasla daha yoğun olduğundan başarı oranı daha yüksektir. Yine de bölgedeki kılların tamamen temizlenmesi yaklaşık 10 seans sürebilmektedir.

Bikini Bölgesi Lazer Epilasyonu

Bikini bölgesinde uygulanan lazer uygulaması oldukça başarılı sonuçlar verir. Lazer işlemi yaklaşık 6 seans boyunca devam edebilir. Bu süreçten sonra bikini bölgesinde kıl oluşumu gözlenmez.

Koltuk Altı Lazer Epilasyonu

Koltuk altı lazer epilasyon uygulamaları ise herkes tarafından uygulanabilen bir epilasyon türüdür.  Hem kadınlar hem de erkekler, büyük kolaylık sağlaması açısından, bu uygulamayı tercih etmektedir. Ayrıca bunun yanı sıra, estetik ve hijyenik birçok sebep de bulunmaktadır. Koltuk altı bölgesi, lazer epilasyona olumlu yanıt veren bir bölgedir. Yaklaşık 4 – 6 seansta kişinin sahip olduğu kıllar seyreltilir veya tamamen yok edilir. Bunun yanında bölgedeki kılların yok edilmesiyle kişinin koltuk altında kıl dönmesi oluşma riski de ortadan kalkar. Bu bölgeye yapılan epilasyonun lenf bezlerine herhangi bir zararı yoktur. Zira epilasyon esnasında vücuda verilen ışınlar derinin üst tabakasına yöneliktir ve daha alt katmanlara ilerleyemezler.

Yasal Uyarı

Bu Sıkça Sorulan Sorular (SSS) bölümündeki sağlanan bilgiler yalnızca genel bilgi amaçlıdır. Bilgilerin güncel ve doğru olması için çaba göstermemize rağmen, içeriğin tamamını, doğruluğunu, güvenilirliğini, uygunluğunu veya mevcudiyetini garanti etmiyoruz. Bu bilgilere dayanma, bu nedenle tamamen kendi sorumluluğunuzdadır.

Diğer SSS’ler

Farklı konularda daha fazla sıkça sorulan soru ve cevapları keşfedin, ihtiyacınız olan bilgileri bulun.